وبلاگ

طراحی اتاق خواب کودک دو نفره

اتاق خواب کودک دو نفره

ایده طراحی اتاق کودک دو نفره

اختصاص دادن اتاق و فضای مستقل برای کودکان یکی از دغدغه های همیشگی والدین می باشد. با توجه به ابعاد کوچک خانه های امروزی و دو خوابه بودن آن ها اگر بیشتر از یک فرزند دارید در تقسیم اتاق برای آن ها چالش هایی را پیش رو خواهید داشت. ما با ایده های متنوع طراحی اتاق خواب کودک دو نفره به شما کمک می کنیم که بتوانید یک اتاق را به هر دو فرزند خود اختصاص داده و هیچ کمبود فضایی نداشته باشید. فرقی نمی کند دو دختر، دو پسر و یا یک دختر و پسر دارید، شما می توانید با اختلاف سه سال برای آن ها یک اتاق در نظر بگیرید.

نحوه چیدمان چگونه اتاق خواب کودک دو نفره

برای طراحی اتاق خواب کودک دو نفره باید به مساحت اتاق توجه کنید. اگر  بتوانید در هر سمت دیوار یک تخت قرار داده و فضای کافی برای گذاشتن میز و کمد داشته باشید کار چندان سختی برای طراحی ندارید. اما اگر مساحت شما کم باشد، مجبور خواهید بود که از بخش بالای اتاق به صورت تخت دو طبقه استفاده کنید. فضای اتاق دو نفره کودکان شما باید به نوعی باشد که هر دو آن ها حس امنیت و راحتی کنند و گذشته از آن فضای کافی برای بازی و دیگر امور داشته باشند. البته تزئینات را هم نباید نادیده بگیرید. کودکان شاداب هستند و به متفاوت بودن و طرح های شلوغ علاقه خاصی دارند. می توانید از عروسک ها، پارچه های رنگی، طرح های کارتونی و غیره برای دکوراسیون اتاق کودک استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

انتخاب تخت برای اتاق کودک دو نفره

تخت الزام هر اتاقی است. برای اینکه بتوانید تخت مناسبی انتخاب کنید باید پیش از هر چیز دیگری ابعاد مناسبی از آن را متناسب با سن کودک خود انتخاب نمایید. از آن جایی که شما از یک اتاق برای دو کودک استفاده خواهید کرد باید از هر فضا نهایت استفاده را ببرید به همین خاطر به سراغ تخت های کلفت و با اشکال هندسی خاص نروید. سعی کنید تختی را انتخاب کنید که دارای کشو در قسمت زیری خود باشد. تخت ها را می توانید به صورت ال در گوشه ای از اتاق گذاشته و یا به صورت موازی در وسط اتاق قرار دهید. در نهایت مدل های دو طبقه نیز گزینه های ایده الی محسوب می شوند. علاوه بر تخت باید به فکر یک رو تختی کارتونی که مورد توجه کودک دلبندتان هست را هم انتخاب کنید و تا زیبایی تخت و اتاق را تکمیل کند.

انتخاب رنگ دیوار اتاق خواب کودک دو نفره

از آن جایی که مبلمان این اتاق بیشتر خواهد بوده و چیدمان شلوغ تری دارد، بهتر است برای دیوارها طرح های ساده اما با رنگ های شاد و روشن استفاده کنید. می توانید یکی از دیوارها را برچسب های کارتونی بزنید. آویزهای رنگی و عروسکی نیز از دیگر ایده هایی است که می توانید برای دیوار از آن ها استفاده کنید. دیوارها باید اتاق را بزرگ تر نشان دهند. به همین خاطر رنگ های خنثی و ملایم را انتخاب کنید. اگر جنسیت فرزندانتان فرق دارد و هر کدام علاقه مندی خود را در خصوص رنگ دارند می توانید اتاق را با استفاده از رنگ به دو قسمت تقسیم کنید تا مرز بین آن ها نیز مشخص باشد. سقف اتاق را شلوغ نکنید، می توانید رنگ دیوار هارا هم سفید کرده و روی آن ها از عروسک ها و تابلو های کارتونی و غیره کودکان نصب نمایید.

طراحی اتاق خواب کودک

پرده اتاق کودک دو نفره

در طراحی اتاق کودک دو نفره اگر اتاق شما دارای پنجره باشد یک امتیاز مثبت برایتان خواهد بود. چرا که از نور طبیعی بهره مند خواهید شد و این نور باعث می شود که فضای اتاق دلبازتر باشد. البته توجه داشته باشید که برای پنجره به هیچ عنوان از پرده های ضخیم و رنگ تیره استفاده نکنید، پرده های نازک و سبک که رنگ روشن تری دارند، بهترین انتخاب هستند. علاوه بر این برای پنجره پرده های بلند انتخاب نکنید چرا که ممکن است حین بازی کودکان برای آن ها خطر افرین باشد.

یک میز مطالعه در گوشه اتاق بگذارید

در طراحی اتاق کودک دو نفره، اگر کودک شما سن شش سال به بالا دارد بهتر است در گوشه ای از اتاق یک کتابخانه کوچک و یک میز تحریر کوچک بگذارید تا فرزند شما از همان کودکی علاقه مند به مطالعه و کتاب خوانی باشد. این علاقه باید از کودکی در آن ها تقویت شود. فارغ از این در سن هفت سالگی با وارد شدن به مدرسه به آن ها نیاز خواهند داشت. همان طور که وجود ویترین برای قرار دادن عروسک های آن ها ضروری است، میز مطالعه نیز الزامی می باشد.

چیدمان اتاق خواب کودک

پوشش کف اتاق را جدی بگیرید

کودکان دائما در حال بازی هستند. برای راحتی و همچنین حفظ سلامتی آن ها باید از یک پوشش نرم مانند فرش ها پالاز برای کف اتاق استفاده کنید. به هیچ عنوان به سراغ سرامیک نروید چرا که زمین خوردن کودکان روی سرامیک بسیار برای آن ها دردناک خواهد بود. پس حتما روی سرامیک فرش پهن کنید. می توانید از عایق های صدا و تشک های مخصوص بازی هم برای پوشش کف اتاق کودکان عزیزتان استفاده کنید.

کمد ها مهم ترین بخش اتاق کودکان

از آنجایی که اتاق مد نظر برای دو کودک شما کارایی خواهد داشت پس باید دو کمد جداگانه هم در نظر بگیرید که در هر یک از آن ها لوازم خودشان را بگذارید تا از همان اول حریم خصوصی را یاد بگیریند. لباس ها، عروسک ها و همه چیز آن ها را به صورت جدا و منظم درون کمد ها قرار دهید. ریخت و پاش نکنید تا کودکان هم از شما یاد نگیرند. بعد از چیدن کمد ها اگر لباس ها و وسیله های اضافه ای داشتند که نتوانستید جای مناسب برای آن ها انتخاب کنید، به سراغ یک دراور مشترک بروید تا بتوانند مابقی وسیله های خود را درون کشو های آن قرار دهند. می توانید روی دراور اسباب بازی های کودکان را هم قرار داده و یا روی آن آینه بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X