وبلاگ

انواع هود آشپزخانه

انواع هود آشپزخانه

آشنایی با انواع هود آشپزخانه

ذرات معلق در هوا که در زمان آشپزی ایجاد می شوند، همانند بو غذاها، ذرات روغن، دود و غیره اگر در محیط آشپزخانه بمانند باعث آلودگی هوا، کثیفی محیط و دردسرهای این چنینی می شوند. هود یک ابزار کاربردی برای تهویه هوای آشپزخانه است که برای افزایش عملکرد آن، در نزدیک ترین نقطه به قسمت پخت و پز یعنی همان بالای اجاق گاز نصب می شود. تنوع این محصول بسیار زیاد بوده و شما می توانید از بین انواع هود آشپزخانه بهترین گزینه را متناسب با نیاز خود انتخاب و خریداری نمایید.

انواع هود آشپزخانه کدامند؟

هودها با توجه به طراحی ظاهری و همچنین متریالی که برای ساخت آن ها در نظر گرفته شده است، تنوع زیادی دارند. اینکه کدام یک از آن ها را انتخاب کنید، پیش از هر چیزی به دکوراسیون و چیدمان اشپزخانه شما بستگی دارد. برای انتخاب بهترین نوع هود باید سلیقه، کاربرد، قیمت و دیگر نکات را در نظر بگیرید.

خرید هود آشپزخانه

مدل زیر کابینتی از انواع هود آشپزخانه

شناخته شده ترین هودهایی هستند که همانطور که از اسم آن ها مشخص است در بخش زیری کابینت نصب می شوند. این هودها برای هر دکوراسیونی مناسب بوده و می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. هزینه آن نیز به نسبت سایر مدل ها مقرون به صرفه است. مهم ترین ویژگی هودهای زیر کابینتی این است که طول آن ها برابر با طول اجاق گاز می باشد. طراحی ظاهری آن نیز بسیار متنوع است. برخی نمونه ها امروزی تر و شیک تر هستند این در حالی است که نمونه های قدیمی زیبایی و ظرافت چشمگیری ندارند. این هودها نیز خود دو نوع هستند که عبارتند از:

هود با مجرا: این نمونه هرگونه دود را از فضای آشپزخانه بیرون کرده و باعث تهویه هوا می شود.

هود بدون مجرا: این نمونه از هودهای زیر کابینتی صرفا با جذب و فیلتر آلودگی سبب تهویه محیط می شوند.

اگر بخواهید از بین این دو انتخاب کنید ما به شما نمونه مجرا دار را توصیه میکنیم که البته قیمت بالاتری در قیاس با بدون مجرا دارد.

هود جزیره ای

اگر اجاق گاز شما در بخش مرکزی آشپزخانه قرار دارد بی شک به خود جزیره ای نیاز خواهید داشت. چرا که جهت نصب آن به هیچ دیواری نیاز نداشته و هود به سقف متصل خواهد شد. به صورت مجرا دار بوده و هزینه نصب و خرید آن نیز بالاتر است. البته با توجه به زیبایی که در فضا ایجاد می کند ارزش خرید را دارد. ظاهر آن بسیار شیک و مدرن است و برای آشپزخانه هایی با کابینت های جزیره ای مناسب می باشد.

هود جزیره ای

هود دیواری

از دیگر انواع هودها می توان به مدل دیواری اشاره داشت که به دیوار نصب می شود. تفاوت این مدل با نمونه زیر کابینتی در این است که در بالای هود هیچ کابینتی قرار نمی گیرد. این به خاطر طراحی بزرگ و زیبای هودهای دیواری است. آن ها در یک نگاه ظاهری مکعبی دارند که هرچه به سمت بالا پیش می رود باریک تر می شود. طول آن نیز برابر با طول اجاق گاز می باشد. اگر آشپزخانه شما به هر دلیل در بخش بالای اجاق گاز کابینت دارد، این هود بهترین گزینه برای شما می باشد.

هود توکار

این هودها که به آن ها هود مخفی نیز گفته می شوند برای آشپزخانه هایی مناسب است که زیبایی در آن بسیار حائز اهمیت باشد. برای نصب این هود آن را پشت کابینت مخفی می کنند. اگر به صورت صحیح نصب شود بهترین گزینه برایتان خواهد بود. می توانید هر هودی با هر رنگ و طرحی را انتخاب کنید چرا که هیچ چیزی از بیرون دیده نمی شود. البته این بستگی به طرح کابینت های شما نیز دارد. قیمت آن نیز فرق چندانی با نمونه های دیگر از انواع هود که در بالا با ان ها آشنا شدیم، ندارد.

مدل آسانسوری یکی دیگر از انواع هود آشپزخانه

این هود که به دلیل طراحی فوق مدرنی که دارد در زمان انتخاب بین انواع هودها بیشتر خود نمایی می کند. ساختار آن به نحوی است که صرفا در مواقع نیاز هود را بیرون خواهید کشید و در غیر این صورت به صورت مخفی در بخشی از کابینت قرار می گیرد. از آن جایی که مکش این هود به صورت رو به پایین است از نظر کارایی به نسب مدل های دیگر کمتر بوده و با این حال به لطف طراحی که دارد قیمت بالاتری دارد. اگر دنبال جایگزینی برا یهود جزیره یا در بخش مرکزی آشپزخانه هستید این نمونه می تواند جایگزین مناسب تری باشد.

هود آسانسوری

تنها انتخاب از بین انواع هود بر اساس ظاهر و عملکرد ان ها کافی نیست. شما باید در هنگام خرید نکات مهم دیگری را هم مد نظر قرار دهید که عبارتند از:

قدرت بالایی داشته باشد

هرچه قدرت هود بیشتر باشد توانایی آن در جذب هوای آلوده و تهویه بیشتر خواهد بود. هرچه هود بزرگتر باشد مکندگی بیشتری خواهد داشت. سعی نکنید نمونه های جمع و جور و کوچکی انتخاب کنید.

سر و صدا کمی داشته باشد

زمانی که در آشپزخانه مشغول پخت غذاهای خوشمزه هستید، نیاز به روشن کردن هود دارید. اما اگر سر و صدای آن بیشتر باشد، عمل آشپزی را برایتان سخت خواهد کرد که در این صورت مجبور خواهید بود قید تهویه هوا را بزنید تا از شر صدای بلند هود در امان باشید. به همین خاطر بسیار اهمیت دارد که هود انتخابی شما به صورت بی صدا و یا با کم ترین صدا باشد.

قابلیت های جانبی داشته باشد

هر یک از انواع هودها با توجه به طراحی خود یک سری قابلیت ها نیز دارند که به استفاده راحت ۀن ها کمک زیادی می کند. این قابلیت ها هرچه بیشتر باشد قیمت بالاتر خواهد رفت. برخی از امکاناتی که در هود ها وجود دارد عبارتند از:

  • چراغ و نور
  • خاموش کردن خودکار
  • تایمر
  • سنسور حرارتی

از سری نکات دیگری که در زمان خرید هود باید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • طولی برابر با اجاق گاز
  • قیمت مناسب
  • نصب ساده و آسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X