وبلاگ

نحوه تمیز کردن لکه مواد مختلف از روی فرش

نحوه پاک کردن لکه فرش

روش های مختلف تمیز کردن لکه فرش

هر چقدر هم مواظب باشید که چیزی روی فرش نریزد و لکه ای هم ایجاد نشود، باز هم در اخر بر اثر شیطنت فرزند مهمان، حواس پرتی همسرتان، شلوغی حیوان خانگی تان و … یک لکه روی فرش ایجاد خواهد شد که باید ان را تمیز کنید. تمیز کردن لکه فرش تا حد زیادی به نوع لکه ایجاد شده بستگی دارد. اما جنس فرش و سرعت عمل شما نیز بسیار موثر است. نباید صبر کنید بعد از ایجاد لکه به دنبال شیوه های پاکسازی ان باشید. شما باید از الان با روش های پاکسازی آشنا شوید و در هنگام وقوع چنین اتفاق هایی و کثیف شدن فرش بتوانید بلافاصله اقدام کرده و با از بین بردن لکه ها زیبایی فرشتان را تضمین نمایید.

تمیز کردن لکه های مختلف از فرش

روش تمیز کردن لکه فرش با توجه به جنس لکه

لکه های ایجاد شده روی فرش، اغلب توسط مواد غذایی و خوراکی انجام می شود. بعد از ان رکوردار لکه ها جوهر می باشد. مواد زیادی هستند که بر اثر ریختن روی فرش می توانند روی ان لکه ایجاد کنند. روش پاک کردن هر یک از ان ها با یکدیگر فرق می کند. باید در ابتدالکه را بشناسید و سپس متناسب با ان بهترین شیوه تمیز کردن فرشها را به کار بگیرید.

نحوه تمیز کردن لکه مایعات

ما در طول روز بار ها نوشیدنی های مختلفی را استفاده میکنیم، ممکن است هر یک از ان ها از قهوه گرفته تا نوشابه گاز دار، آب میوه و یا شکلات داغ و … روی فرش بریزد. برای تمیز کردن آن در ابتدا باید یک پارچه تمیز را در شوینده مناسب و ملایمی آغشته کنید و روی آن بگذارید. دستمال را روی فرش فشار دهید و اجازه دهید یک ربع به همان حال بماند. حال پارچه را بردارید و با پارچه دیگری آن را تمیز کنید. به احتمال خیلی زیاد اگر زود اقدام به تمیز کردن کنید اثر آن از بین خواهد رفت اما اگر هنوز هم اثری از ان روی فرش وجود دارد اینبار دستمال را به سرکه آغشته کنید و روی فرش فشار دهید و به مدت یک ربع صبر کنید. با اینکار ضمن از بین بردن لکه فرشها، گرد و خاک ان را نیز از بین خواهید برد. اگرلکه پاک نشد این مراحل را تا زمان پاک شدن ان ادامه دهید.

شیوه پاک کردن لکه قهوه و چای

زمانی که چای و قهوه و … روی فرش بریزد باعث رنگ گرفتن فرش هم می شود. برای تمیز کردن چنین لکه هایی علاوه بر استفاده از شوینده و سرکه باید مقداری اب ولرم نیز به ان اضافه کنید. شوینده و سرکه و آب را روی آن اسپری کنید و با استفاده زا یک دستمال سطح ان را پاک کنید. این کار را تا محو شدن کامل لکه ادامه دهید.

نحوه تمیز کردن لکه فرش

طرز صحیح پاک کردن لکه چربی

تمیز کردن لکه فرش آشپزخانه که اغلب از جنس روغن است کار دشواری است. شما در زمان پخت و پز و اماده کردن غذا برای اعضا خانواده بارها ممکن است فرش را کثیف کنید. برای تمیز کردن ان باید حوصله به خرج بدهید. در ابتدا با استفاده از یک ابر و دستمال اضافه روغن و یا هر ماده چربی که روی فرش ریخته است را بردارید و سعی کنید کمی با دستمال ان را خشک کنید. سپس دستمالی را به مواد شوینده و همچنین حالا مانند سرکه و … اغشته کنید و روی آن فشار دهید. فشار را روی لکه ادامه دهید تا خشک شود. حال مقدار اب روی ان اسپری کنید و با دستمال خشک کنید. به مدت یک ساعت صبر کنید، اگرلکه از بین رفته باشد می توانید به سراغ دیگر کار هایتان بروید، در غیر این صورت باید مجدد مراحل فوق را تکرار کنید.

پاک کردن لکه آدامس و شمع

اگر فرزند کوچک در خانه دارید، باید انتظار هر چیزی را داشته باشید. کودکان بسیار کنجکاو و سر به هوا هستند. ممکن است ادامس خود را روی فرشها بیندازند و یا نا خواسته شمع اب شده را روی فرش بریزند و … . شاید فکر کنید اگر بتوانید در لحظه ادامس و شمع را از روی فرش بکشید و جدا کنید لکه ای ایجاد نخواهد شد، اما باید بدانید که با این کار ممکن است باعث اسیب دیدن به فرش شوید. پس باید چه کار انجام دهید؟ خونسردی خود را حفظ کنید، مقداری یخ از فریزر دربیاورید و توی کیسه فریزر قرار دهید، کیسه را به مدت نیم ساعت روی لکه فرش بگذارید. بعد از نیم ساعت با استفاده از چاقو باقی مانده ادامس و شمع را بتراشید تا کاملا پاک شود. بعد از جدا سازی با استفاده از یک دستمال ولرم روی سطح بکشید و لکه های ایجاد شده را پاک کنید.

تمیز کردن لکه آدامس از فرش

شیوه پاک کردن لکه جوهر از فرش

شاید شما هم با رها با این چنین لکه های روبه رو شده اید، برای تمیز کردن لکه فرش که توسط جوهر ایجاد شده است، باید در ابتدا دستمالی را به اب اغشته نمایید و روی آن قرار دهید. کمی روی ان سرکه اسپری کنید. بعد از گذشت یک ربع دستمال را بردارید و دستمال دیگری را به مواد شوینده بزنید و روی فرش فشار داده و ان را پاک کنید. در نهایت می توانید با استفاده دستمال تمیز و مرطوب ان را پاک کرده و تمیز نمایید.

از بین بردن لکه گل و گرد و خاک

باز اندن پنجره ها، با کفش امدن مهمان و هزاران دلایل دیگر وجود دارد که می تواندب اعث ایجاد لکه از جنس گرد و خاک بر روی فرش شما شود. جهت تمیز کردن آن، مقداری سرکه را روی فرش اسپری کنید و با دستمال مرطوب ان را پاک کرده و سپس با استفاده از دستمالی خشک ان را تمیز کنید، در صورتی که سرکه کارساز نبود مواد شوینده ملایمی را جایگزین ان کنید.

نکات مهم و کاربردی:

برای انتخاب شوینده مناسب به الیاف فرش خود دقت کنید. برای یک لکه کوچک نیاز به شستن همه فرش نیست برای تمیز کردن  آن حوصله به خرج دهید و عجاه نکنید. از لوازم تیز و برنده برای تمیز کردن استفاده نکنید. با ارامش ان را تمیز کنید و سعی کنید بلافاصله بعد از ایجاد شدن ان را پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X