وبلاگ

بهترین روش تمیز کردن پارکت

روش-تمیزی-پارکت

چگونه پارکت ها را تمیز کنیم؟

اینکه تصور کنیم کف پوش ها هیچ وقت کثیف نخواهند شد و همیشه می توان آن ها را تمیز نگه داشت امری غیر ممکن است. به هر حال روزی جایی می شود که لکه ای روی آن ایجاد شود و دچار آلودگی و … شود. برای همین تمیز کردن پارکت جز اصلی ترین دغدغه افراد به خصوص خانم های خانه دار است. برای آنکه بتوانید پارکت خود را به خوبی تمیز کنید باید در ابتدا نوع آن را بشناسید. سپس با توجه به نوع لکه بهترین روش پاک کردن آن را انتخاب کرده و درصدد پاک کردن آن باشید.

پاک-کردن-پارکت

پارکت ما از کدام نوع است؟

برای آنکه بتوانید نوع پارکت خود را شناسایی کنید، تنها کافی است انگشت خود را روی آن فشار دهید تا ببینید لکه ای رو آن به جا می ماند یا خیر؟! توجه کنید که این کار را باید روی پارکت کاملا تمیز انجام دهید. دو حالت وجود دارد یا اینکه جای انگشتتان روی آن نمی ماند که در این نوع کف پوش شما مهر و موم شده است. در حالت دوم که جای لکه بر جا می ماند یه احتمال زیاد کف پوش شما یک روکش روغن، لاک، روغن جلا، آب بندی نافذ و … دارد که در آخر واکس خورده است. در این حالت قبل از اقدام به تمیز کردن آن باید تجه کنید که پارکت ها به خوبی مصب شده باشند و هیچ گونه فاصله ای بین آن ها وجود نداشته باشد، تا بتوانید به راحتی عمل تمیز کردن را انجام دهید.

تمیز-کردن-پارکت

راهکار های ساده برای تمیز کردن پارکت

برای تمیز کردن پارکت ها شما شیوه های مختلفی بسته به لکه و کثیفی موجود، دارید که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

هر روز پارکت ها را با جارو تمیز کنید

این یک روش قدیمی است که همیشه جواب می دهد. برای پارکت های چوبی این بهترین راهکار است هرچند که ممکن است هر روز وقت شما را بگیرد. همچنین می توانید به جای جارو از دستمال های میکروفایبر نیز استفاده نمایید. در صورتی که خرده ریزه های نان و … در گوشه های خانه و جاهای غیر قابل دسترس وجود داشتند از جارو برقی برای بیرون کشیدن و تمیز کردن آنها کمک بگیرید.

روش-پاککردن-پارکت

از محصولات شوینده مناسب برای تمیز کردن پارکت استفاده کنید

زمانی که با یک لکه سرسخت مواجه هستید که نمی توانید با این راحتی ها آن را پاک کنید میتوانید به سراغ شوینده های مخصوص بروید که بسته به نوع پارکتتان متفاوت است. چنانچه نتوانستید نوع پارکت خود را نیز تشخیص دهید بهتر است از شوینده های عومی چوب استفاده کنید که برای هر نوعی مناسب است و سازگاری دارد. البته توصیه میکنیم قبل از اینکه لکه سخت شود و کار به اینجا برسد به راحتی با دستمال آن را تمیز کنید. قبل از آنکه از شوینده برای لکه گیری ساتفاده کنید در کنجی از خانه یا داخل کمد و انباری، بخش های تاریک خانه و … که دید کمی دارند امتحان کنید تا از آسیب نرسیدن به کفپوش خود مطمئن شوید و سپس با خاطری آسوده از آن استفاده نمایید. البته امروزه تولیدکنندگان پارکت ها محصولات شوینده آن ها را نیز تولید می کنند و توصیه می شود که از محصولات برند پارکت خود استفاده نمایید.

نکته: به هیچ وجه از محصولاتی که دارای فراوده های نفتی هستند و یا در ترکیب آن ها موم وجود دارد استفاده نکنید. مگر در صورتی که از پوشش مومی پارکت خود مطئن شوید.

روش-تمیزکردن-پارکت

تمیز کردن عمقی پارکت ها

برای پاک کردن لکه های پارکت در همان ساعت های اولیه با پارچه ای نرم و خشک و در صورت نیاز کمی مرطوب به سراغ لکه بروید و از بخش های خارجی آن شروع به تمیز کردن آن کنید و به سمت مرکز بروید. بعد از پاک کردن آن حتما باید کفپوش را به صورت کامل خشک نمایید. برای آنکه پارکت های خود را به صورت عمقی تمیز کنید به یک تی مرطوب با یک سطل آب نیاز دارید. می توانید زا حوله مرطوب نیز استفاده کنید. به یاد داشته باشید که میزان رطوبت تی و حوله نباید به اندازه ای باشد که موجب خیس شدن کفپوش شود. چرا که در طولانی مدت باعث منبسط شدن چوب و در نهایت خرابی آن خواهد شد. با این رطوبت میتوانید تمام درزها و کثیفی های کفپوش خود را پاک نمایید و در نهایت با استفاده از یک پارچه نرم آن را خشک کنید.

نکات مهم که در تمیز کردن پارکت باید به آن ها توجه کنید

  • پارکت ها از جنس چوب هستند و قدرت جذب آب را ندارند و رطوبت عمر مفید آن ها را کاهش می دهد پس باید حواستان باشد که هیچ گونه مایعی روی آن نریزد و در صورت اتفاق افتادن هم سریعا با دستمال آن را خشک کنید. به خاطر همین ویژگی ضد آب نبودن پارکت است که استفاده از آن در حمام و سرویس های بهداشتی و … توصیه نمی شود.
  • کف پارکت را تمیز و بدون گرد و خاک نگه دارید. چرا که ذرات گرد و خاک در اثر فشار پاهای شما موجب خراش انداختن روس سطح کفپوش می شوند.
  • به هیچ عنوان از صابون ها و سایر مواد بهداشتی جهت تمیز کردن پارکت استفاده نکنید که نتیجه عکس خواهد داشت و موجب خرابی پارکت می شود.
  • در مقابل درب ورودی خود از پوشش های مناسب استفاده کنید تا در روز های بارانی و برفی رطوبت کفش ها به درون خانه منتقل نشود.
  • در داخل خانه از کفش هایی با کفی نرم استفاده کنید که خط و خشی روی کفپوش هایتان ایجاد نکند چرا که در این حالت علاوه بر کاهش درخشندگی پارکت موجب می شود تا الودگی های بسیاری در درون خط و خش ها نفوذ کنند و کار تمیز کردن پارکت را برایتان سخت تر کنند.
  • از پارکت های مات برای بخش هایی از خانه مانند ورودی استفاده کنید. چرا که کثیف شدن آن ها بسیار به چشم نمی آید و درخشش خود را از دست نمی دهد و همچنین باعث می شود تا مدت زمان تمیز کردن آن بسیار کمتر شود.
  • برای آنکه کفپوش های شما کمتر در معرض آلودگی ها و … باشند بهتر است آن ها را با پهن کردن فرش های مناسب تزئین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X