وبلاگ

اصول دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون-اتاق_کار_قفسه

اصول دکوراسیون آشپزخانه :

آشپزخانه یکی از فضاهای پر قوه در هر خانه ای محسوب می شود و پر کاربردی ترین فضا در منزل به شمار می رود و درواقع می توان گفت اشپزخانه قلب تپنده هر خانه ای است و بخصوص خانم خانواده حداکثر زمان خود را در طول روز در آنجا می گذراند پس باید نوع چیدمان و سبک دکور آن مورد پسند کد بانوهای خانواده قرار بگیرد تا بتوانند در یک فضای دلچسب به آشپزی با عشق برای خانواده بپردازند از این رو رعایت اصول دکوراسیون اشپزخانه در ایجاد صمیمیت بین اعضای خانواده بسیار حائز اهمیت است و نباید نادیده گرفته شود.

قفسه_دکوراسیون_آشپزخانه

نکات مورد توجه در اصول طراحی دکوراسیون جذاب آشپزخانه :

در آشپزخانه های دارای یک فضای بزرگ برای چیدمان وسایل مهم معمولا یک مثلث فرضی در نظر گرفته می شود که در هر کدام از راس آن اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال قرار داده می شود. بهتر است سینک در بین این دو قرار داده شود. البته در فضاهای کوچک به شکل خطی در کنار یکدیگر جا داده می شوند. در کل به علت کاربردی بودن این وسایل موقع آشپزی نباید فاصله زیای بین آن ها ایجاد شود و ارتباط بین این سه موجب تداخل در اشپزی شود.

 

نحوه چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه باید به نحوی باشد که مشکلی در تهویه ایجاد نشود بنابراین یکی از اصول دکوراسیون آشپزخانه قرار ندادن اجاق گاز کنار پنجره است تا از روند جریان مستقیم تهویه ممانعت نشود. اگر اشپزخانه شما داارای پنجره است سینک ظرفشویی بهترین گزینه برای قرار گرفتن در کنار آن می باشد تا محیط مرطوب سینک به راحتی در مجاورت هوای تازه خشک گردد. حتی اگر آشپزخانه شما از یک تهویه طبیعی برخوردار است لازم است آن را به یک تهویه مصنوعی نیز مجهز کنید.

اصول-دکوراسیون_آشپزخانه

نکات مهم در دکوراسیون آشپزخانه

در طراحی دکور اشپزخانه نورپردازی امری بسیار مهم است چرا که نور مصنوعی استفاده شده نباید آنقدر قوی و پر نور باشد که باعث حواس پرتی و خیرگی چشم شود و نه آنقدر کم که کار در آشپزخانه برای کاربر مناسب نباشد. به عبارتی نور کم باعث القای احساس خستگی و نور زیاد موجب سر درد می شود. توجه به ترکیب رنگی استفاده شده در کل دکوراسیون خانه شما تاثیر بسزایی در انتخاب تم رنگی برای فضای اشپزخانه شما دارد به عنوان مثال اگر اگر دکور سالن پذیرایی شما رنگ کرم قهوه ای دارد انتخاب کابینت هایی با رنگ های گرم و نزدیک به دکور پذیرایی خانه شما را جذابتر می کند. ولی اگر آشپزخانه منزلتان کوچک و نقلی است پیشنهاد ما به شما استفاده از رنگ های درخشان و روشن است تا فضای شما بزرگتر جلوه کند.

اصول_دکوراسیون_آشپزخانه

 

انتخاب مصالح آشپزخانه

علاوه بر ظاهر آشپزخانه نباید از توجه به جنس و متریال بکار رفته در دکوراسیون آشپزخانه غافل شد. جنس، کف سازی و بدنه کابینت ها یکی از موارد مهم در اصول دکوراسیون اشپزخانه به شمار میرود و باید مصالح بکار رفته در مقابل شستشو و آتش مقاومت خیلی خوبی داشته باشند. یکی از مصالح پرکاربرد در کف سازی اشپزخانه ها سرامیک ها هستند که در برابر رطوبت و حرارت مقاومت قابل قبولی دارند و با گستردگی تنوع در رنگ ها و طرح های متنوع و با قیمت مقرون به صرفه در بازار یافت می شوند. همچنین استفاده از مصالح لغزنده در طراحی آشپزخانه ممنوع است و به هیچ وجه نباید از این نوع متریال ها استفاده شود.

از جمله ویژگی های چیدمان هر اشپزخانه ایرانی قرار دادن گل و گیاه در فضای داخلی می باشد. بکار بردن گیاهان زینتی در دکور داخلی آشپزخانه موجب ارامش درونی در افراد می شود و موجب برقراری یک تهویه طبیعی در فضای درون اشپزخانه می شود. بنابراین قرار دادن گل و گیاه در چیدمان اشپزخانه را از یاد نبرید. اگر می خواهید آشپزخانه شما دارای یک فضای دلباز و بزرگ به نظر برسد بکاربردن قفسه در کنار کابینت ها باعث روشنتر و بزرگ تر دیده شدن فضا می شود. اگر استفاده از قفسه در بزرگ جلوه دادن فضا مطابق خواست و سلیقه شما نباشد یکی از روش های دیگر در جلوه بخشیدن به محط استفاده از کابینت های دارای در شیشه ای می باشد که البته در این صورت باید داخل کابینت ها همیشه مرتب و منظم باشد تا فضا بهتر دیده شود.

رنگ_-دکوراسیون_آشپزخانه

 

نکات مهم برای داشتن آشپزخانه جذاب

برای داشتن یک اشپزخانه زیبا و جذاب اول از همه باید وسایل و اثاث آشپزخانه با یک سازمان دهی مناسب در کنار یکدیگر جا داده شوند تا فضای درون آشپزخانه منظم تر و بزرگتر دیده شود. برای اینکه درب کابینت ها به راحتی باز و بسته شوند بهتر است وسایل در جایی غیر از گوشه ها قرار داده شوند. یکی از مواردی که در اصول دکوراسیون اشپزخانه رعایت شود وجود پریز برق در جاهای متعدد است تا هر نقطه از اشپزخانه که به آن نیاز داشتید به راحتی در دسترس شما باشد.

از آنجا که محیط آشپزخانه برخلاف اتاق های دیگر درون خانه دارای حداقل روشنایی در بالای سر هستند بهتر است در طراحی این فضا در زیر کابینت های بالایی لامپ هایی طراحی شود تا روی کانتر به طور مستقیم روشن شود. در مورد کانتر ها هم باید از سطحی متناسب با کارکرد مورد نیاز اشپزخانه استفاده شود و سطحی انتخاب شود که به راحتی خراشیده نشود و نیازمند یک مراقبت پیچیده نداشته باشد. همچنین برای ایجاد ایمنی در برابر چیشامد های روبرو بهتر است از کابینت های لبه گرد و اجزای مقاوم به لغزش استفاده شود. سعی کنید در طراحی یک اشپزخانه ایده ال خود حتما ایمنی را در اولویت اول قرار دهید و طراحی فضا به شکلی باشد که هنگام اشپزی در آن به آسانی به سالن پذیرایی و حیات پشتی اشراف داشته باشید و خانواده محور بودن را فراموش نکنید.

سیستم گرمایشی در آشپزخانه

قبل از آنکه به فکر زیباسازی فضای آشپزخانه باشید یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید سیستم گرمایشی آن است پس اگر می خواهید سیستم گرمایشی را بوسیله رادیاتور تامین کنید قبل از نصب کفپوش باید این سیستم را تعبیه کنید. همه این اصولی که در این مقاله برای شما جمع آوری شده است نکات قابل ملاحظه و ساده ای از اصول دکوراسیون اشپزخانه محسوب می شود و شما می توانید با الهام بخشیدن از این موارد یک پروژه دلنشینی در بازسازی فضای آشپزخانه خود اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X